Od 1985 roku współtworzymy historię pszczelarstwa, produkując najwyższej jakości sprzęt pszczelarski z ekologicznego drewna. Łączymy tradycję z innowacją, aby sprostać wymaganiom współczesnych pszczelarzy.

Początki pasji

Sułkowski to synonim pokoleniowej pasji, którą zapoczątkował pan Teofil Sułkowski (1930-1985). Z zawodu był cieślą, a z pasji pszczelarzem. Słynął z innowacyjnego jak na tamte czasy podejścia do ich hodowli. Dał początek rodzinnej, przydomowej pasiece, liczącej wtedy około 30 uli.

W tamtym czasie ule drewniane były znane na polskim rynku, jednak nie produkowano ich na większą skalę. Sułkowscy już wtedy wiedzieli, że drewniane ramki i ule wymagają ulepszeń. Wysiłek i zaangażowanie pana Teofila były ogromną motywacją dla jego syna, Ryszarda (ur. 1950 r.), który wkrótce zaczął pomagać mu przy pasiece.

POCZĄTKI SUŁKOWSKIEGO

W 1985 roku Ryszard Sułkowski zakłada własną firmę stolarską z siedzibą w Bolkowie, a niedługo później opracowuje własny, innowacyjny sposób łączenia ramek na tzw. „czopy”. Nowy sposób łączenia sprawia, że ramki składa się szybciej, łatwiej, precyzyjniej i praktycznie bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Do dziś jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, używanych przez producentów ramek w całej branży.

Ryszard Sułkowski powiększył przydomową pasiekę do blisko 100 uli. Unowocześniał park maszynowy i angażował się w rozwój społeczności pszczelarskiej. Był wielokrotnie nagradzany nie tylko odznaczeniami pszczelarskimi, ale też biznesowymi – stał się więc w jakimś sensie rzecznikiem pszczelarstwa na większych rynkach, zwracając uwagę osób niezainteresowanych pszczołami i ich hodowlą na tę niszową dziedzinę.

Dzięki jego wysiłkowi, rodzinna firma stała się jedną z największych firm w branży pszczelarskiej.

CZWARTE POKOLENIE

Dziś „Sułkowski” to spółka, na czele której stoi prezes Joanna Kuźma (ur. 1975), córka pana Ryszarda Sułkowskiego, czwarte pokolenie Sułkowskich.

Kontynuuje misję swoich przodków, wtłaczając do firmy kolejne innowacje – nie tylko techniczne, ale też biznesowe i międzyludzkie. Dla pracowników firmy jest jak matka pszczela – decyduje o rozwoju „rodziny” i wysyłając „feromony”, scala całą kolonię. 

SUŁKOWSKI DZISIAJ

Obecnie, na rynku europejskim „Sułkowski” jest jedną z największych firm w branży pszczelarskiej. Specjalizujemy się w produkcji ramek pszczelich oraz uli w sześciu typach, tj. Wielkopolski, Ostrowskiej, Langstroth, Dadant, Apipol oraz Warszawski.

nagrody i wyróżnienia

2023

Honorowy Obywatel Gminy Bolków

Nadanie Ryszardowi Sułkowskiemu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Gminy Bolków, Zasłużonego mieszkańca Bolkowa, przedsiębiorcy, ale przede wszystkim miłośnika pszczół

2022

Honorowy Medal PZP

Podziękowanie za wsparcie i wybitne zasługi w rozwój polskiego pszczelarstwa. Honorowe odznaczenie nadane przez Polski Związek Pszczelarski z okazji 100-lecia powstania pierwszej ogólnopolskiej organizacji pszczelarskiej

2016

"Zasłużony dla rolnictwa”

Nadanie honorowego odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa” Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2016 i wręczenie szabli oficerskiej

2010

"Za długoletnią służbę"

Nadanie odznaczenia Złoty Medal "Za długoletnią służbę" przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta RP, B. Komorowskiego

2008

Honorowe najwyższe odznaczenie pszczelarskie

Honorowe, najwyższe odznaczenie pszczelarskie – statuetka ks. dr Jana Dzierżona za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa

2005

wyróżnienie w kategorii „Ekologia”

Wyróżnienie w kategorii „Ekologia”, w plebiscycie Czytelników „Przeglądu Technicznego” o tytuł Złotego Inżyniera

2004

„Zasłużony dla rolnictwa”

Nadanie honorowego odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi W. Olejniczaka

1990

„Łuk Złotej Gwiazdy"

Przyznanie Międzynarodowej Nagrody Eksportera „Łuk Złotej Gwiazdy” za wysoką jakość wyrobu